top of page

S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

KIMLER WING CHUN KUNG FU YAPABILIR?

Wing Chunu bulan rahibe bir kadındır.zayıf ve kısa boylu güçsüz bir kadın.tekniklerde bunun üzerine kurulmuş ve hıza dayalıdır. Kadınlar ve çocukların kas yapıları daha esnek olduğu için öğretide zorlanmıyorlar. Savunma da kalabilmek için güçlü olmanız gerekmez. Hızlı ve atak olan tekniklerimizle çok kolay saldırıdan kurtulabiliyoruz.

KADINLAR DA WING CHUN KUNG FU YAPABILIR MI?

Her yaştan herkesin kolaylıkla yapabileceği bir savunma sanatıdır. Özellikle çocuklar için önemli bir sorun olan ‘odaklanma’ konusunda ileri seviye eğitimler yapıyoruz. Ergenliğe geçiş ve gençlik döneminde, kendini keşfetmek, içindeki güçle tanışmak, yeteneklerini, zaaflarını bilmek ve özgüveni artırmak açısından çok önemli. Hedef kitle diye sınıflandırmıyoruz. Bedensel farkındalık ve kendini anlamak isteyen herkes wing chun yapabilir. Sonucta savunma ya dayalı farkındalık ve becerileri keşfetmeyi öğretiyoruz.

WING CHUN KUNG FU’DA TEMEL TEKNIKLER NELERDIR?

Wing chun saldıran birisi için çok tehlikelidir. Çünkü gelen saldırıya göre şekillendirdiğimiz için gelen tehdit kadar da biz tehdit oluyoruz. Saldırı kuvveti ne kadar sertse biz de o kadar etkili oluyoruz. Öğrenci hoca sının verdiği teknikleri en iyi şekilde yapabilmeye çalışırsa sorun olmaz,ancak kaos çalışmalarında kişi teknikte kalmaktan uzaklaşır ve yorumu kendi yapmak isterse sorun yaşayabilir.

WING CHUN KUNG FU STRES YÖNETIMINDE NASIL KULLANILIR?

Wing Chun kişinin kendini tanıma yolculuğunda önemli bir rehberdir. Kendini tanıyan, bedenini ve zihnini yönetebilen insan kendiyle barışır. Kendisiyle barışık insan, iş ve özel hayatında mutlak başarının sırrına ulaşmıştır. Strese, çatışmaya, yorgunluğa neden olan psikolojik unsurlar hızla ortadan kalkar. Mutludur, enerjiktir, adeta bir çekim merkezidir artık.

WING CHUN KUNG FU’NUN IŞ HAYATI IÇIN YARARLARI NELERDIR?

Çocuklar için bedensel ve zihinsel farkındalık, özgüven artırma, odaklanma konusunda çok önemli faydaları var. Yetişkinler üzerinde kendini tanıma, güçlü ve zayıf yönlerini keşfetme, kendini iyi ifade edebilme, zorluklarla başedebilme gücü ve stres yönetimi en temel konular.

WING CHUN KUNG FU’NUN ZIHINSEL YARARLARI NELERDIR?

Wing Chun’un en önemli tekniklerinden Wu Wei yani ‘Beklentisizlik Hali’ kişiye mutlak bir dinginlik ve kontrol gücü kazandırır. Bir başka önemli teknik olan ‘Merkezde Kalma’ sizi olumsuz etkileyen, öfkelendiren kişi ve durumların karşısında sakin ve tutarlı kalmanızı sağlar. Wing Chun’un en önemli faydası öfkeye neden olan unsurları yönetmenizi öğretmesidir.

WING CHUN KUNG FU’NUN ÖFKE YÖNETIMINDEKI ROLÜ NEDIR?

Strese yol açan bizzat kendi algılarımızdır. Olayları ve kişileri algılama biçimimiz, hayatımızı şekillendirir. Yani stresi biz seçeriz. Wu Wei diye tabir ettiğimiz ‘beklentisizlik hali’ Wing Chun’da önemli bir tekniktir. Bu teknik sayesinde durumlar karşısında, olumlu ya da olumsuz algı geliştirip, beklenti ve stres üretmek yerine durumu kabullenmeyi ve en sağlıklı şekilde yönetmeyi öğreniriz.

bottom of page